Wykorzystanie kamerki samochodowej a zgłoszenie danych do GIODO

Cze 11, 2014 | PRAWO GOSPODARCZE | 0 komentarzy

Po raz kolejny mamy do czynienia z absurdem prawnym. Po raz kolejny przepisy nie nadążają za technologią i zmieniającym się światem. Kamerkę internetową może każdy sobie zamontować. Każdy też może nagrywać. Problem powstaje, gdy chcemy takie nagranie wykorzystać np. jako dowód w sprawie przy kolizji drogowej.

Napisał do mnie Pan Paweł z zapytaniem kiedy dochodzi do sytuacji, gdy jako posiadacz kamerki samochodowej musi on zgłosić dane do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (GIODO)?

Samo zamontowanie kamerki i jej używanie w prywatnych celach nie powoduje obowiązku zgłaszania przetwarzania danych osobowych wynikających z ustawy o ochronie danych osobowych.

ObrazekGdyby jednak takie nagranie miało zostać wykorzystane jako dowód w sprawie sądowej, to bez wątpienia wykroczymy poza cel osobisty. To oznaczałoby konieczność wypełnienia obowiązków związanych chociażby ze zgłoszeniem zbioru danych osobowych do rejestracji GIODO.

Monitoring wizyjny wciąż nie doczekał się odrębnej regulacji i ciągle w takich sytuacjach musimy posiłkować się przepisami ustawy o ochronie danych osobowych.

Gdybyśmy chcieli przekazać nagranie innej osobie, powinniśmy chociaż oznaczyć samochód w taki sposób, aby wiadomo było że posiadamy taką kamerę i możemy nagrywać. Wypełnilibyśmy wtedy obowiązek informacyjny wynikający właśnie  tej ustawy o danych osobowych.

Między innymi właśnie z powodu takich absurdów GIODO od lat zabiega o uchwalenie specustawy, która uregulowałaby monitoring wizyjny.

Chcesz być na bieżąco? Zapraszam na profil Praktycznego Prawa na Facebook
Inne ciekawe porady? Zapraszam do Kategorii Porad.

Prawo drogowe