Restauratorzy muszą informować o alergenach

Gru 28, 2014 | PRAWO KONSUMENTA | 0 komentarzy

Od 13 grudnia 2014 r. rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady nałożone zostały obowiązki informacyjne na właścicieli punktów gastronomicznych. Owe obowiązki informacyjne polegać mają na wskazaniu np. w menu, które z potraw zostały przygotowanie z produktów będące alergenami. alergeny

Podstawą prawną jest Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE), które w całości możecie znaleźć tutaj.

Informacja o alergenach w potrawach może być zawarta w menu lub może być podana ustnie np. przez kelnera.

O tym jak bardzo zabójcze mogą być alergeny można przeczytać w artykule w www.natemat.pl:

“Prof. dr hab Edward Zawisza dodaje, że orzechy mogą również spowodować spadek ciśnienia krwi, zaburzenia świadomości, a nawet zgon. – Wystarczą mikroskopijne nanogramy aby doszło do wstrząsu anafilaktycznego. Alergeny mogą działać także na odległość. Sam zapach wydzielany przez orzeszki z otwartej puszki w pomieszczeniu może “zaatakować pacjenta” – ostrzega prof. Zawisza”

Autor powyższego artykułu postanowił sprawdzić, jaką wiedzę o alergenach mają restauracje przy Nowym Świecie, Krakowskim Przedmieściu czy Starym Mieście. Większość nie wypadła dobrze, dlatego mam nadzieję, że obowiązek nałoży na restauratorów spowoduje, że alergicy wszelkiej maści nie będą się musieli obawiać o własne życie korzystając z uroków spożywania posiłków na mieście.