Opatentowanie zapachu oraz dzwięku i inne nowości w prawie własności intelektualnej

Cze 12, 2018 | PRAWO GOSPODARCZE | 0 komentarzy

Rząd kończy prace nad nowelizacją prawa własności przemysłowej.

Pierwsza istotna rzecz, Urząd Patentowy z 6 miesięcznym wyprzedzeniem będzie powiadamiał właściciela znaku towarowego, że dobiega końca dziesięcioletni okres ochrony. Obecnie tego obowiązku musi pilnować sam przedsiębiorca i pamiętać, kiedy rejestrował znak i wnieść wniosek do Urzędu Patentowego o przedłużenie. Jeśli zapomni o krańcowej dacie i nie złoży wniosku, ochrona na znak towarowy wygaśnie. To z kolei rodzi ryzyko, że konkurent taki znak może zarejestrować i otrzymać na nią ochronę.

Kolejna zmiana to na wniosek właściciela wynalazku lub wzoru użytkowego, Urząd Patentowy będzie przypominał z miesięcznym wyprzedzeniem o terminie płatności za przedłużenie ochrony.

Następna ważna zmiana, to rezygnacja z obowiązku przedstawiania znaku towarowego w formie graficznej.To bardzo dobra zmiana, która umożliwi to rejestrację niestandardowych znaków,  np. dźwiękowych lub smakowych lub zapachowych.
Znaki zapachowe można od dawna rejestrować w USA. Tam, np. w 2001 r. objęto ochroną zapach wiśni dla smarów syntetycznych do samochodów.

Chcesz być na bieżąco?

ZAPISZ SIĘ DO
NASZEGO NEWSLETTERA

ZOBACZ RÓWNIEŻ: