Kredyt hipoteczny 

Również jeden z najbardziej powszechnych kredytów. Jego cechą szczególną jest sposób zabezpieczenia kredytu – czyli hipoteka.

Co może być zaskoczeniem dla niektórych – nie ma znaczenia przy tym, na co będzie prObrazekzeznaczony ten kredyt czy na remont, czy budowę domu, czy też na inny cel.Natomiast z praktyki wynika jednak, że większość kredytów zabezpieczonych hipoteką to właśnie kredyty na zakup lub remont nieruchomości.

Na dzień dzisiejszy nie mamy jednej szczegółowej ustawy regulującej kredyt hipoteczny. Gdzie szukać zatem regulacji prawnych w tym zakresie?

  • ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. prawo bankowe,
  • częściowo ustawa  z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim (tylko w zakresie obowiązków informacyjnych oraz sankcji za naruszenie niektórych z tych obowiązków polegającej na możliwości spłaty części kredytu bez odsetek i innych kosztów – tj. tzw. sankcji kredytu darmowego),
  • ustawa z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece,
  • ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. o listach zastawnych i bankach hipotecznych.

RADA – W związku z tym, że kredyt tego rodzaju jest zabezpieczony bardzo istotnym zabezpieczeniem – czyli hipoteką, jak również podpisanie umowy kredytowej wiąże się z długim okresem kredytowania (20 -30 lat), przypominam o dokładnym zapoznaniu się z treścią umowy, a w przypadku niejasności, wątpliwości naprawdę warto skorzystać z profesjonalnej porady prawnej.

Kredyt konsolidacyjny

Załóżmy, że mamy kredyt gotówkowy wzięty na wakacje, telewizor kupiliśmy na raty, do tego frank szwajcarski Obrazekskacze w górę przez to nasza rata kredytu hipotecznego z miesiąca na miesiąc jest co raz wyższa – to pewnym rozwiązaniem jest właśnie kredyt konsolidacyjny. To jest taki rodzaj kredytu lub pożyczki – który przeznaczony jest na spłatę innych zobowiązań. W tym przypadku możemy dokonać tzw. konsolidacji kredytów, tzn. zamienić kilka kredytów na jeden, długoterminowy, często o niższym oprocentowaniu (kredyt konsolidacyjny pokrywa wszystkie inne zobowiązania konsumenta). W takiej sytuacji konsument będzie miał obowiązek spłaty tylko jednej raty w banku, który udzielił mu kredytu konsolidacyjnego, a nie kilku rat w różnych wysokościach w różnych bankach.

Chcesz być na bieżąco z Praktycznym Prawem? Zapraszam na stronę Facebook, na mój profil.

 

 

 

zdjęcia z portalu www.freepik.com