Nieważne zdjęcie z fotoradaru oraz przedawnienie mandatu

Lip 13, 2013 | PRAWO KONSUMENTA | 0 komentarzy

Zdjęcie wykonane przez fotoradar może być dowodem popełnienia wykroczenia i tym samym podstawą do nałożenia mandatu, o ile spełnia pewne wymagania. Szczególnie trzeba się pilnować i sprawdzać punkt po punkcie mandaty wystawione przez Straż Miejską.Obrazek

1. Na zdjęciu z fotoradaru musi być widoczny numer rejestracyjny auta. Dotyczy to nie tylko tablicy rejestracyjnej, pamiętajmy też o numerze znajdującym się na szybie. Wystarczy zatem, że widać naklejkę. Przypomnijmy również, że nie wolno zasłaniać tablic rejestracyjnych. Grozi za to 100 zł mandatu.

2. Na fotografii nie mogą być widoczne dwa samochody, jadące obok siebie.

3. Do zdjęcia powinna być dołączona kopia świadectwa legalizacyjnego fotoradaru.

4. Nie dostaniemy mandatu, o ile od wykroczenia minął rok.

Jeśli którekolwiek z powyższych wymagań nie jest spełnione, warto nie przyjąć mandatu i oddać sprawę do sądu. Kierowca ma na to 7 dni od daty otrzymania przesyłki poleconej ze zdjęciem i mandatem.

Kiedy przedawnia się wykroczenie lub jego karalność?Obrazek

Karalność wykroczenia ustaje, jeżeli od czasu jego popełnienia upłynął rok; jeżeli w tym okresie wszczęto postępowanie, karalność wykroczenia ustaje z upływem 2 lat od popełnienia czynu. W razie uchylenia prawomocnego rozstrzygnięcia, przedawnienie biegnie od daty uchylenia rozstrzygnięcia. Orzeczona kara lub środek karny nie podlega wykonaniu, jeżeli od daty uprawomocnienia się rozstrzygnięcia upłynęły 3 lata.

Szukasz większej ilości porad i ciekawych artykułów? Zapraszam do Kategorii Porad.

Chcesz być na bieżąco? Zapraszam na profil Facebook.

Inne artykuły z tej kategorii:

Prawo drogowe