Kradzieże fan page’ów na Facebooku

Kwi 9, 2013 | PRAWO GOSPODARCZE, PRAWO KONSUMENTA, UMOWY | 0 komentarzy

Od początku kwietnia kilka dużych firm straciło swoje tzw. fan page na Facebooku. Między innymi Kia, Citroen, Axe czy Gazeta Wyborcza. Zazwyczaj atakowane są strony firm o dużym zasięgu i dużej ilości fanów.

Jak to możliwe?Obrazek

Link w wiadomości przekierowuje na stronę, która imituje stronę logowania do Facebooka.  Osoby, które nie podejrzewały oszustwa wpisywały swoje dane logowania i hasło, które były natychmiast przechwytywane.  Pod wyżej zamieszczonym wpisem bardzo szybko zaczęły się pojawiać komentarze od innych użytkowników, którzy również wiadomość otrzymali, część z nich niestety dała się nabrać na to dość proste oszustwo. Sprawa natychmiast trafiła na Policję, a internetowi „detektywi” natychmiast zaczęli dochodzić kto za tym wszystkim stoi. Szybko okazało się, że oszust wykorzystywał francuski hosting w OVH. W momencie pisania artykułu rzekomo dotarli już do właściwego IP, który pozwoli ustalić tożsamość sprawcy.

Nie jest to co prawda pierwsza taka sytuacja, kiedy prosty mechanizm pozbawia ludzi dostępu do konta. Tym razem jednak oszust skupił się na przejmowaniu dość sporych fan page’y, które podobno są już wystawiane na sprzedaż.

Pełny tekst artykułu: www.przerwanareklame.pl