Koniec spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu

Paź 30, 2013 | PRAWO NIERUCHOMOŚCI | 0 komentarzy

Najnowsze zmiany w prawie spowodowały, że nie można już nabyć spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Z kolei ci, którzy takie posiadają mogą żądać od spółdzielni przekształcenia w prawo własności.

Kto może żądać przekształcenia?Obrazek

Z takim żądaniem może wystąpić zarówno członek spółdzielni, jak i osoba, która formalnie nie jest członkiem spółdzielni, ale której takie prawo spółdzielcze przysługuje. Ponadto z takim żądaniem mogą również wystąpić członkowie spółdzielni, którym przysługuje spółdzielcze prawo lokatorskie, a także najemcy spółdzielczych mieszkań, które przed przejęciem przez spółdzielnię należały do przedsiębiorstw państwowych.

Ile to trwa?

Zawarcie umowy przeniesienia własności lokalu powinno się odbyć w okresie pół roku od otrzymania wniosku przez spółdzielnię. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy nieruchomość ma nieuregulowany stan prawny lub spółdzielni nie przysługuje prawo własności lub użytkowania wieczystego gruntu.

Ile to kosztuje?

Za czynność notarialną przekształcenia prawa spółdzielczego w prawo własności lokalu notariusz pobiera 1/4 minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Inne ciekawe artykuły z tej kategorii:

Prawo mieszkaniowe