Pozbawienie dostępu do internetu powoduje straty moralne i głębokie cierpienia – tak orzekł włoski sędzia i nakazał wypłatę odszkodowania.

Jest to dość precedensowy wyrok, gdyż po raz pierwszy użyto sformułowania “prawo do internetu” brak Obrazekdostępu do niego prowadzi do nierówności i jest przyczyną stresu oraz “ogromnych cierpień psychicznych”, jak podkreślono w uzasadnieniu wyroku. Po raz pierwszy również użyto sformułowania “niesprawiedliwość cyfrowa”, za jaką uznano pozbawienie możliwości używania sieci.

Jak to się zaczęło?

W mieście Triest, we Włoszech mieszka kobieta i jej troje dzieci – dwoje studentów uniwersytetu i uczennica liceum. W 2009 roku przez ponad 4 miesiące rodzina ta nie mogła w domu korzystać z internetu za sprawą dostawcy usługi, który nie kwapił się do naprawy awarii.

Kobieta podjęła kroki prawne przeciwko dostawy internetu. W pozwie, jaki złożyła argumentowała, że jej dzieci nie mogły korzystać z niezbędnego obecnego narzędzia, potrzebnego podczas nauki i studiów. Co oznacza, że młodzi ludzie pozbawieni zostali prawa do czerpania wiedzy “z wielkiej biblioteki, jaką jest internet”.

Adwokat rodziny z Triestu wskazał, że sytuacja ta nie tylko w poważnym stopniu zakłóciła naukę i studia trojga młodych ludzi, ale utrudniła też życie całej rodziny. “To szczególnie ciężkie straty w epoce, w której komunikacja odgrywa fundamentalne znaczenie w każdym aspekcie życia” – powiedział adwokat rodziny Giuseppe Turco.

Sędzia uznał powództwo kobiety i wyroku nakazał dostawcy sieci wypłatę 1600 euro odszkodowania za szkody materialne i 800 euro za poniesione straty moralne.

Pozdrawiam,